Jak jednak radzić sobie z selekcją informacji przy takiej ich ilości, szczególnie, że czasem koncentrujemy się na czymś mimowolnie?
Są rzeczy, na które powinniśmy uważać, by chronić swoje życie lub zdrowie, jak na przykład wtedy, kiedy zdążymy zabrać rękę spod strumienia gorącej wody, zanim w ogóle świadomie poczujemy, że coś się dzieje. Warto zadbać o treningi również takich reakcji, zwłaszcza z wiekiem.
Wiadomo, że dziś nie da się skupiać na wszystkim i poświęcać temu uwagi. Nie warto jednak ograniczać się do jednej dziedziny, gdyż nigdy nie wiadomo, co się w życiu przydarzy, co może się kiedyś przydać. Oczywiście dobrze jest wykorzystywać swoje talenty i zainteresowania, jednak nawet w zakresie ulubionych dziedzin trudno być wszechogarniającym. Jak ułatwić sobie odnalezienie się w informacyjnym szumie, a przy tym zachować gotowość do działania i normalną aktywność?
Aby było to możliwe i jednocześnie nie wiązało się ze spadkiem efektywności czy szybkości reagowania, niezmiernie przydatne są treningi uwagi czy też koncentracji. Są one ważne także dlatego, że większa zdolność koncentracji oznacza lepszą przyswajalność wiedzy, czyli nic innego jak efektywniejsze uczenie się. Ćwiczenia pomogą Ci osiągnąć ten cel.
Jeśli masz uczące się dziecko lub sam jesteś uczniem, wytrzymanie 45 minut lekcji bez bujania w obłokach czy mentalnego przeniesienia sią za okno, do telefonu lub przyszłego weekendu stanie się znacznie łatwiejsze. Zapamiętywanie rzeczy najważniejszych z lekcji będzie skuteczniejsze, więc mniej nauki zostanie do domu.
Studencie, męczy Cię półtoragodzinny wykład i masz problemy ze zrobieniem dobrej notatki? Skorzystaj z treningów przygotowanych przez naszych specjalistów. Łatwiej skupisz się i utrzymasz koncentrację ucząc się w bibliotece pełnej ludzi czy w pokoju akademickim rojącym się od „rozpraszaczy”.
Jeśli pracujesz i niezwykle ważna jest dla Ciebie zdolność koncentracji na zadaniu, łatwość przeskakiwania z tematu na temat i ograniczenie liczby błędów i pomyłek, mamy treningi również dla Ciebie.
Jesteś osobą po pięćdziesiątym roku życia? Być może już zauważyłeś, że trudniej Ci się skoncentrować, niż kiedyś. Częściej zdarza Ci się w ostatniej chwili zauważyć pieszego, gdy prowadzisz samochód, potrzebujesz ciszy, by móc skupić się na jakiejś aktywności… Nawet, jeśli jeszcze tego nie odczuwasz, zadbaj już teraz, by tak zostało przez długie lata.
Większa zdolność koncentracji to:
- lepsza pamięć;
- efektywniejsze uczenie się;
- większe bezpieczeństwo Twoje i otoczenia;
- wyższy poziom zadowolenia z siebie;
- lepsza „uważność”, a więc
świadomość siebie i otoczenia, co pozwala łatwiej odnaleźć się w świecie i
pozytywnie
wpływa na jakość życia.
Zwróć uwagę na siebie, bądź uważny – zacznij trenować z nami!