Ludzie, bardziej lub mniej świadomie, starają się wybierać z otoczenia najkorzysteniejsze z ich punktu widzenia informacje oraz przechowywać przede wszystkim te, które są niezbędne lub pomagają w codziennym życiu1.
To jednak, jak szybko dokonujemy owej selekcji oraz jak szybko wydobywamy potrzebne w danej chwili informacje, jest czynnikiem w dużym stopniu decydującym o powodzeniu jednej jednostki, a porażce innej. Prędkość, z jaką podejmujemy decyzję, może nawet uratować życie nam lub osobie trzeciej. Wyobraź sobie, że nie zdążyłeś zareagować na czerwone światło lub przeciwnie – że udało Ci się uniknąć zderzenia z pędzącym samochodem. Masz rację, to sytuacje ekstremalne. Pamiętaj jednak, że Twoja szybkość ma znaczenie także w szkole, na uczelni, w pracy i każdej innej codziennej aktywności. Im szbciej reagujesz, tym więcej czasu i energii możesz zużyć na relaks lub – jeśli wolisz – na inne aktywności.
Jeśli się uczysz, lub masz uczące się dziecko – treningi szybkości pozwolą w krótszym czasie przyswajać wiedzę i nowe umiejętności. „Wyrobienie” się z wykonaniem zadania na lekcji przestanie być problemem, a zgłaszanie się do odpowiedzi zanim zrobią to inni będzie częstsze, co zawsze jest postrzegane przez nauczycieli jako plus i punktuje przy wystawianiu ocen końcowych.
Szybkość reakcji ma także znaczenie w przypadku studentów, gdzie czas na kolokwiach i egzaminach ograniczony jest do minimum, a wymagają one pełnej integracji wiedzy zdobytej na wcześniejszych etapach nauki z tą zdobytą na uczelni oraz jej trafnej i bystrej selekcji jednocześnie. Jako student zaoszczędzisz też czas, który poświęcasz nauce i zrobisz z nim co zechcesz. Może dobra książka, wieczór w kinie lub spotkanie ze znajomymi? Dzięki treningom, pozbędziesz się odwiecznego problemu studenta: z czego zrezygnować.
Szybkość reagowania przydaje się także w pracy. Im szybciej bowiem operujemy informacjami, wiedzą i umiejętnościami, tym łatwiej nam wywiązywać się z powierzonych obowiązków, a co za tym idzie – możemy wykazać się większą sprawnością i wydajnością. Zostaje nam więcej energii, którą możemy tryskać, co udziela się pozostałym wpółpracownikom i rzadko pozostaje niezauważone. Niezależnie od charakteru pracy, jesteśmy więc po prostu lepszymi pracownikami czy też – jeśli mamy własną firmę – lepszymi szefami dla siebie i podwładnych. Mówiąc krótko: szybkość naszego umysłu przekłada się na łatwość osiągania zawodowych sukcesów.
Podobnie jak wiele innych funkcji mózgu, szybkość jego pracy pogarsza się wraz z wiekiem. Dlatego warto, by z treningów korzystały także osoby po pięćdziesiątym roku życia, bez względu na rodzaj aktywności, jaki przeważa w ich życiu. Przełożą się one na bezpieczeństwo Twoje i bliskich w samochodzie, na ulicy czy na placu zabaw z wnukami. Zwiększą Twoją pewność siebie i satysfakcję z życia. Będziesz wygrywać z wnukami w „Państwa, miasta” jeszcze przez długie lata!
Ponadto, co ważne dla wszystkich, dla których liczy się niezawodność, dzięki treningom na Neurogrze szybkość Twoich reakcji wzrośnie przy jednoczesnym zachowaniu ich jakości i dokładności.
Nie daj się wyprzedzić – zacznij ćwiczyć już dziś!
1. Moore, G. (2009). Train the Brain: Use It or Lose It. London: Tarchet.