Przeniesie Cię do przeszłości, w której nawet niekoniecznie miałeś swój udział: zeszłorocznych wakacji, drugiej wojny światowej czy czasów prehistorycznych, oraz do przyszłości: najbliższych Świąt w rodzinnym gronie, wynalezienia leku na raka, wypraw do odległych galaktyk…
Ale co najważniejsze, logiczne myślenie umożliwia nam skuteczne rozwiązywanie zadań i problemów – zarówno tych codziennych, prywatnych, jak i zawodowych, naukowych czy szkolnych. Dlaczego? Bo pozwala integrować, czyli łączyć ze sobą wiedzę, umiejętności, doświadczenie, emocje i inne zasoby – zarówno nasze, wewnętrzne, jak te i uzyskane z zewnątrz: z książek, notatek, mediów. Właśnie logiczne myślenie sprawia, że to, co dzieje się wokół nas, wydaje się sensowne i stanowi spójną całość1. Jesteśmy w stanie dostrzegać przyczyny i skutki, przewidywać konsekwencje, planować cele.
Gdyby nie logiczne myślenie, inaczej rozumowanie, podjęcie każdej, nawet najbardziej błahej decyzji typu co zjeść na śniadanie, wiązałoby się z ogromnym wysiłkiem i nakładem czasu. Cóż więc mówić o strategicznych decyzjach w firmie, wyborze studiów czy – tym bardziej – wyborach decydujących o życiu lub śmierci…
Korzystanie z logicznego myślenia jest jednak tym sprawniejsze, im wyższa nasza inteligencja, lepsza pamięć, większa zdolność koncentracji uwagi, a co za tym idzie – większy zasób informacji, czyli wiedzy. Ważne, że jest to wiedza zdobywana stopniowo, ze wzrastającym poziomem trudności, gdyż tylko taką mózg potrafi wykorzystać w celu rozumowania. Trudno wyobrazić sobie, że ktoś rozwiąże równanie z dwoma niewiadomymi, nie umiejąc rozwiązać prostego równania z jedną niewiadomą. Nie napisze się także referatu o globalnym ociepleniu, nie mając naukowych danych na ten temat. Nawet, żeby grać w karcianego „tysiąca” trzeba znać najpierw wartość poszczególnych kart i zasady gry.
A to i tak dopiero początek, gdyż w logicznym myśleniu ważna jest również strategia. Z tego powodu wskazane są treningi logicznego myślenia. Ćwiczenia poszczególnych umiejętności, jak wspomniane w innych działach pamięć i uwaga, są niezwykle pomocne, jednak warto także skutecznie zintegrować te umiejętności, aby usprawnić rozumowanie ogółem. Nie opiera się ono bowiem na intuicji, ale na wnioskowaniu na podstawie konkretnych danych, nie jest więc nam dane z automatu, a już na pewno nie w takiej formie, jaka jest potencjalnie możliwa do wykorzystania. Stąd, jego usprawnienie wymaga od Ciebie intensywnej pracy nad mózgiem i integracją jego funckjonalności, co umożliwiają różnorodne gry logiczne na naszym portalu.
Nie ma znaczenia, na jakim etapie życia jesteś: czy dopiero się uczysz, studiujesz, pracujesz, czy jesteś na emeryturze. Jeśli uważasz, że miewasz kłopoty z logicznym myśleniem, trudno Ci łączyć fakty, podejmować szybkie decyzje i planować cele, a zadania, które przed Tobą stoją Cię przerażają – trenuj! Matematyka nie jest Twoją mocną stroną, a wiesz doskonale, że dziś to klucz do bezpiecznej przyszłości – trenuj! Chcesz myśleć efektywniej, sprawniej korzystać z zasobów, wyciągać wnioski i konsekwencje z tego, co się dzieje – trenuj! Myślenie, to podstawa człowieczeństwa.
1. Tavris, C., Wade, C. (1999). Psychologia. Podejścia oraz koncepcje. Poznań: Zysk i S-ka.