Logiczne myślenie, inaczej rozumowanie, to zdolność do integrowania informacji. Jest to umiejętność, dzięki której możemy zrozumieć sens wypowiedzi, rozumiemy czytane książki i magazyny, potrafimy odnieść nowości polityczne do wcześniejszych wydarzeń.
Rozumowanie to także umiejętność do logicznego wnioskowania (tzw. wnioskowanie dedukcyjne). Polega ono na tym, że na podstawie przedstawionych przesłanek potrafimy wywnioskować prawdziwe stwierdzenia.
Na zdolności do integrowania informacji opiera się duża część tego, co robimy np. zawodowo. Prawnicy muszą dokonywać logicznych wywodów, jeśli chcą wygrać sprawę. Studenci, choćby o wybitnej pamięci, nie zdobędą nagrody za osiągnięcia naukowe, jeśli nie będą integrować wiedzy nabytej z różnych źródeł.
Za logiczne myślenie odpowiada lewa półkula mózgu. Profesor Roger Sperry z Uniwersytetu Kalifornijskiego odkrył, że różne części mózgu odpowiadają za różne funkcje. Odkrył, że logiczne myślenie pojawia się w lewej półkuli, kiedy mamy do czynienia ze sprawdzonymi, potwierdzonymi naukowo informacjami. Takie „naukowe” informacje zwiększają naszą wiedzę i pozwalają na logiczne dedukcje.
Logiczne myślenie to rodzaj myślenia używany np. podczas gry w szachy, gdzie panują określone zasady, oraz podczas rozwiązywania zagadek, dla których istnieje odpowiedź. Myślenie jest złożoną umiejętnością, wymagającą sprawnej uwagi, pamięci, opartą na inteligencji, ale także na wiedzy.