Musimy więc wybierać z ogromu bodźców te, które z jakichś powodów są dla nas istotne. W przeciwnym razie, nasze funkcjonowanie poznawcze uległoby zakłóceniu ze względu na kompletny chaos.
Na szczęście i to przewiduje konstrukcja ludzkiego organizmu, dlatego posiadamy mechanizm uwagi. To dzięki niej dokonujemy trafnej selekcji informacji, to jest wybieramy jedne, ignorując jednocześnie inne. Możemy także aktywnie przeszukiwać czy też badać daną rzecz w jakimś celu, co pozwala na przykład znaleźć rachunek za telefon w stosach dokumentów czy notatkę na jakiś temat w zeszycie. Koncentracja umożliwia także bycie czujnym, to znaczy aktywne wyczekiwanie na dany bodziec w celu reakcji na niego. Wykorzystujemy ten mechanizm na przykład wtedy, gdy stoimy na czerwonym świetle czy gdy ktoś wyczytuje nasze nazwisko z listy.
Uwaga steruje także czynnościami wykonywanymi jednocześnie – to dzięki niej nie gubimy się nawet w sytuacji, gdy czytamy książkę gotując obiad czy słuchamy muzyki ucząc się lub pracując, a ktoś do nas mówi w tym samym czasie. Łatwo możemy także przerzucać uwagę z jednej aktywności na inną, co umożliwia nam reakcję na przykład na płacz dziecka, czyjś telefon czy zapach dymu nawet wtedy, gdy jesteśmy bardzo zajęci i skupieni na ważnym zadaniu. Pozwala to na zachowanie poznawczej równowagi oraz dalszą pracę nad
informacjami, na których się koncentrujemy1.
Gdy więc nasza koncentracja nie pracuje tak jak powinna, efektywność funkcjonowania umysłowego znacznie spada, ponieważ mimo dużej ilości
energii, jaką wkładamy w selekcję bodźców, wybieramy zbyt często te niewłaściwe, przetwarzając w następstwie informacje mało ważne lub wręcz zakłócające. Sprawnie funkcjonująca uwaga wpływa pozytywnie na nasze bezpieczeństwo, pamięć, myślenie oraz uczenie się.
Ludzie różnią się między sobą sprawnością uwagi. Udowodniono, że zależy ona między innymi od wieku, inteligencji, tzw. aktywacji, ekstra- i introwersji oraz… treningu2. Właśnie tak! I co najważniejsze, jest to czynnik, na który masz stuprocentowy wpływ, więc nie zastanawiaj się i korzystaj. Ćwiczenia na koncentrację, które Ci proponujemy, zostały opracowane przez specjalistów z dziedziny neuronauki, czyli nauki o mózgu i jego funkcjach, wśród których znajduje się uwaga.
Przygotowaliśmy treningi tak, byś mógł dostosować je do swoich potrzeb, a jednocześnie połączyć pracę i naukę ze wspaniałą rozrywką, zapewniającą rozwój i wzrost Twoich możliwości. Wzięliśmy również pod uwagę konstrukcję uwagi i jej mechanizmów, stąd gry treningowe są wieloaspektowe i jednocześnie ciekawe, aby mogły polepszać trafność i szybkość selekcji informacji i ich wyszukiwania, usprawnić czujność i możliwość przenoszenia uwagi na coś innego niż to, na co ją zwracamy w konkretnym momencie oraz umożliwić wielozadaniowość bez poczucia znużenia. Dadzą Ci także szansę na efektywniejszą naukę, wyższą niezawodność w pracy, a co najważniejsze – zwiększą Twoje poczucie bezpieczeństwa zarówno w otoczeniu, jak i w zakresie pewności siebie. Któż bowiem czuje się komfortowo w chaosie?
1. Nęcka, E., Orzechowski, J., Szymura, B. (2006). Psychologia poznawcza. Warszawa: PWN.
2. Szymura, B., Nęcka, E. (2001). Attention and inteligence. Edinburgh: 19. Conference of the European Society for Cognitive Psychology.