Na szczęście dla uczniów i studentów, obecny stan wiedzy na temat mózgu pozwala stwierdzić, iż tym, co świetnie wpływa na funkcjonowanie pamięci, koncentracji, logicznego myślenia i efektywnej pracy całego systemu poznawczego są różnego rodzaju treningi, nie zaś tylko mechaniczne liczenie „słupków”, rozwiązywanie zadań z treścią czy też wkuwanie list słówek.
Mózg potrzebuje oczywiście wkładu pracy, by mógł się rozwijać, jest bowiem organem, który na etapie dorastania tworzy się jakby „online”, to znaczy nieustannie1. Od momentu narodzin, przez całe życie powstają nowe neurony i połączenia między nimi. Ich liczba decyduje o jakości naszego mózgu, czyli sprawności jego funkcjonowania. Warto więc
zadbać o ten rozwój od samego początku, kontynuując jego wspomaganie zwłaszcza wtedy, gdy zdobywanie wiedzy zaczyna mieć kluczowe znaczenie dla naszej przyszłości, to jest już na etapie szkoły podstawowej. Ważne jednak, by dziecko trenowało z własnej woli, miało do tego wewnętrzną motywację i rzeczywistą chęć. Studenci wiedzą najlepiej, jak trudno uczyć się czegoś, co niekoniecznie odpowiada zainteresowaniom… Co również ma znaczenie, w treningach umysłu potrzebna jest systematyczność, więc lekcja gry na pianinie raz w tygodniu czy układanie puzzli od święta, to zdecydowanie za mało.
Dlatego jeśli jesteś uczniem, masz uczące się dziecko czy tez studiujesz – skorzystaj z platformy Neurogra. Tym, co nas wyróżnia, jest możliwość systematycznego, codziennego trenowania z każdego miejsca na świecie, o każdej porze dnia i nocy, dokładnie wtedy, kiedy ma się czas i ochotę. Co więcej, gry są ciekawym uzupełnieniem tradycyjnej nauki i dają okazję także do dobrej zabawy.
Współczesny człowiek – czy tego chcemy, czy nie – od najmłodszych lat spędza dużo czasu przy komputerze. To naturalna konsekwencja rozwoju nauki i techniki. Ważne jednak, by ten czas był wykorzystany mądrze. Zamiast więc poświęcać go na zupełnie bezproduktywne aktywności, pomyśl o możliwości, jaką Ci dajemy – połączeniu przyjemnego z pożytecznym. Prawda, że najlepiej uczyć się przez zabawę?Nie daj się wyprzedzić i bądź na czasie – graj w Neurogrę!
1. Jaśkowski, P. (2011). Neuronauka Poznawcza. Jak mózg tworzy umysł. Warszawa: Vizja Press&IT.