Mózg zbudowany jest z komórek nerwowych zwanych neuronami, których ilość waha się pomiędzy 90 a 200 miliardami. Liczba ogromna, jednak nieporównywalnie mniejsza, niż ilość połączeń pomiędzy nimi. Każdy neuron styka się bowiem z 10-50 tysiącami innych neuronów, tworząc w ten sposób niewyobrażalne ilości sieci połączeń, które powstają przede wszystkim wskutek uczenia się.
Mózg jest bardzo plastycznym organem i pozostaje w ciągłym ruchu bez przerwy. W każdej chwili naszego życia, docierają do nas różnego typ bodźce: obrazy, dźwięki, ruchy, dotyk. Zadaniem mózgu jest radzenie sobie z ich „obróbką”. Umysł musi więc spostrzegać i selekcjonować ważne dla nas informacje, a ignorować niepotrzebne, zachować wybrane dane w pamięci i usuwać, gdy przestają być potrzebne, móc je przywołać w określonym momencie, modyfikować, powiązywać z innymi wiadomościami, zaprogramować działania... mnożyć można niemal w nieskończoność. Warto przy okazji wspomnieć jeden z popularnie powtarzanych mitów nauki, że „tylko część mózgu pracuje nieustannie”, w którym nie ma ani ziarenka prawdy. Przecież mózg, jak już zostało wspomniane, odpowiada nie tylko za wymyślanie przełomowych, genialnych idei, ale również reguluje podstawowe procesy biologiczne, takie jak oddychanie, sen czy głód. Warto więc pamiętać, że używamy go w stu procentach, przez całą dobę, niemal cały czas na pełnych obrotach.
Pod wpływem nowych doświadczeń i stawianych mu wymagań, mózg ma zdolność do reorganizacji swojej struktury. Gdy zdobywamy nową wiedzę, informacje czy umiejętności, spotykamy wciąż innych ludzi lub celowo ćwiczymy umysł sprawiamy, że zmieniają się siła i jakość połączeń między komórkami nerwowymi. Dzięki naszej aktywności powstają nowe neurony oraz rozgałęziają się i wzmacniają połączenia między nimi. Za każdym razem, gdy mózg napotyka na coś, czego nie zna, „stawiany jest na baczność” – dostosowuje się do nowych okoliczności i tak organizuje pracę poszczególnych sieci i struktur, aby nasze działanie czy zachowanie, było jak najbardziej efektywne i trafne. Warto więc zadbać o ten jakże istotny organ, i pomóc mu sprawnie funkcjonować poprzez codzienne treningi.
Co to są zdolności poznawcze?
Czym jest neuroplastyczność?
Co to jest transfer?