Bez pamięci nie wstaniesz do szkoły czy pracy, niczego się nie nauczysz – nawet tego, ile masz lat, nie mówiąc już o wyższej matematyce. Nie nawiążesz także dobrych relacji z ludźmi, bo któż chciałby być pytany o imię na każdym kolejnym spotkaniu? Trudno będzie Ci gdziekolwiek pójść, czy pojechać, bo nie będziesz znać adresu… To tylko pierwsze z brzegu przykłady.
Tak naprawdę, pamięć wykorzystujemy bezustannie. Dlatego nie ma znaczenia, czy jesteś:
- rodzicem, któremu zależy na
prawidłowym rozwoju dziecka;
- młodym człowiekiem, chętnie chłonącym wiedzę i zdającym sobie sprawę z jej wartości w dzisiejszych czasach
- dojrzałym pracownikiem, świadomym swoich celów
- czy też seniorem zajmującym się wnukami i oddającym swojemu hobby
treningi pamięci są właśnie dla Ciebie!
Twoja pamięć pełni niezmiernie ważne funkcje dla sprawnego funkcjonowania całego organizmu. Dzięki niej możesz w odpowiedni sposób zapisywać, przechowywać i w dowolnym momencie przywoływać wszelkie informacje, od tych banalnych, jak np. że o danej godzinie masz coś do zrobienia, do tych, dzięki którym zarabiasz, zaliczasz sprawdziany i egzaminy czy pielęgnujesz swoje hobby. Żeby natomiast te aktywności były wykonywane prawidłowo i pamięć mogła być w pełni efektywnie wykorzystywana, wymaga ona treningu.
Teoretycznie pamięć zwana krótkotrwałą, może przechować samodzielnie około czterech elementów. Dlaczego jednak ludzie zapamiętują często znacznie więcej? Właśnie dzięki ćwiczeniom i umiejętnemu łączeniu tego, co jest do zapamiętania, z tym, co już przechowujemy w pamięci długotrwałej1. Bez pracy nie ma kołaczy, czyż nie?
W jaki sposób treningi wpływają na Twoją pamięć?
Pamięć, podobnie jak inne funkcje poznawcze, u każdego z nas wykorzystuje nie jeden, lecz wiele obszarów mózgu. Prawidłowe jej działanie wymaga integracji tych obszarów i ich szybkiej, wzajemnej współpracy. Gry, które przygotowali dla Ciebie nasi specjaliści zajmujący się neuronauką poznawczą (to jest dziedziną wiedzy o mózgu i jego funkcjach, w tym pamięci), są skonstruowane tak, by pobudzać każdy z tych obszarów mózgu.
Tworząc gry, wzięliśmy pod uwagę fakt, że sposób wykorzystania mózgu w celu zapamiętywania różni się w zależności od wieku i rodzaju aktywności2. Dlatego nieważne, na jakim etapie życia obecnie się znajdujesz i czym zajmujesz się na co dzień, warto, byś z nich skorzystał.
Ponieważ ludzki mózg jest organem niezwykle plastycznym, to znaczy łatwo poddającym się zmianom pod wpływem naszej aktywności, regularne korzystanie z treningów pamięci niejako zmusza go do zwiększenia efektywności pracy. Z tego właśnie powodu, systematyczne ćwiczenia dają wymierne rezultaty. Różnorodność gier, jakie proponujemy na naszej platformie, zapewnia również dostosowanie systemu pracy do Twoich potrzeb.
Jeśli więc Twoje dziecko ma trudności w zapamiętywaniu materiału zadanego w szkole, nic nie usprawni jego pamięci lepiej, niż specjalnie dobrany do poziomu rozwoju program treningowy, który uczy i bawi zarazem. Jeśli studiujesz lub Twój zawód wymaga zdobywania wciąż nowej wiedzy, treningi pomogą przyswajać kolejne partie materiału szybciej i efektywniej. Jeśli masz więcej, niż 50 lat, ćwiczenia zapobiegną rozleniwieniu się pamięci i zwiększą Twoją pewność siebie.
Zacznij trenować, bądź z pamięcią za pan brat!
1. Baddeley, A., Eysenck, M., Anderson, M. (2009). Pamięć. Hove: Psychology Press.
2. Smith, E., Kosslyn, S. (2007). Psychologia poznawcza: Mózg i Umysł. Edynburg: Pearson.