Rola, jaką odgrywa pamięć robocza jest nieoceniona we współczesnym świecie, który jest pełen różnorodnej wiedzy i informacji. Badania nad pamięcią roboczą i jej rozwojem jednoznacznie stwierdzają, że treningi przynoszą wymierne efekty, które łatwo zaobserwujesz w codziennym funkcjonowaniu1. Systematyczne ćwiczenia usprawnią Twoje kluczowe aktywności, bez względu na to, kim jesteś i czym się zajmujesz.
Uczniom i studentom znacznie łatwiej będzie przyswajać wiedzę oraz integrować ją z tą, którą już posiedli. Nauka języków obcych przestanie być przekleństwem. Skomplikowane zadania matematyczne okażą się prostsze niż się wydawało. Wszystko dlatego, że mózg zacznie funkcjonować sprawniej. Dostrzeżesz to, czego wcześniej nie mogłeś zobaczyć, gdyż problemem było zebranie myśli, wiedzy i umiejętności w jednym momencie.
Osobom pracującym treningi pamięci roboczej przydadzą się także po to, by lepiej kojarzyć fakty. Przestaniesz gubić się już przy drugim punkcie zebrania, narzekać na wdrażanie nowych technologii i konieczność ciągłego doszkalania się, a zaczniesz dostrzegać ich plusy, gdyż dasz sobie z tym lepiej radę. Treningi są niezmiernie ważne również ze względu na osłabianie się możliwości pamięci roboczej wraz z wiekiem. Dlatego, jeśli masz więcej niż 50 lat – zacznij dbać o swoją sprawność mentalną tak samo jak o fizyczną, by jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem2.
Coraz częstsze zapominanie nawet banalnych rzeczy, mylenie faktów, spowolnienie przypominania, mogą być bardzo frustrujące i pogarszać ogólną jakość Twojego życia. Nie dopuść do tego – zacznij treningi już dziś, a dzięki nim:
- będziesz pamiętał listę zakupów;
- uczenie się słówek stanie się bułką z masłem;
- zaczniesz wreszcie realizować założony plan dnia;
- ugotujesz pyszny obiad bez zerkania do Internetu czy książki kucharskiej co 3 sekundy;
- przestaniesz obawiać się złożonych zadań i umiejętności;
- zaoszczędzisz czas na zakupy w ulubionym centrum handlowym, bo nie będziesz musiał chodzić w kółko szukając wybranych sklepów czy półek;
- przestaniesz gubić się w mieście czy innym poznanym wcześniej terenie;
- polubisz zadania matematyczne;
- dostrzeżesz związki między faktami czy nawet dziedzinami wiedzy, dzięki czemu będziesz lepiej zorientowany w świecie i staniesz się bardziej wszechstronny;
- nauka języka obcego przestanie być dla Ciebie złem koniecznym;
- łatwiej wygrasz w karty czy inne gry;
- wiedza zacznie do Ciebie lgnąć, jeśli tylko poświęcisz nieco czasu na jej zdobywanie.
Powodzenia!
1. Brainerd, C., Reyna, V. (1993). Memory independence and memory interference in cognitivive development. Psychological Review, 100(1).
2. 2. Ortega, A., Gómez-Ariza, C., Román, P., Bajo, M. (2012). Memory inhibition, aging, and the executive deficit hypothesis.Journal of Experimental Psychology: Learning, Memory, and Cognition, 38(1).