Gazeta Wyborcza 27.06.2014
Osoby starsze dzięki odpowiednim ćwiczeniom mogą nie tylko zatrzymać negatywne zmiany zachodzące w mózgu, ale także poprawiać swoje zdolności intelektualne – twierdzi Anna Maria Wieczorek z warszawskiej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN, autorka badań, „Fitness dla mózgu”.
Jej projekt badawczy adresowany do seniorów zaczął się na początku roku i potrwa dwa lata. Ma sprawdzić, jak zadania wymagające sporego wysiłku intelektualnego wpływają na pamięć i koncentrację uwagi. Do tego celu badaczka wykorzystuje specjalne gry komputerowe stworzone przez naukowców z SWPS, w które grają seniorzy, którzy zgłosili się do eksperymentu. Zmiany, jakie zachodzą w ich mózgach, obserwowane są na dwa sposoby. Po pierwsze, podczas badań stacjonarnych uczestnicy podpięci zostają do elektroencefalografu (EEG), urządzenia, które rejestruje pracę fal mózgowych. Po drugie, oceniane są postępy graczy, którzy rozwiązują zadania online na portalu Fitnessdlamozgu.neurogra.pl.
- Mamy już pierwsze wnioski – cieszy się Wieczorek. – Osoby, które wzięły udział w badaniu, z każdym kolejnym treningiem szybciej kojarzyły fakty i rozwiązywały zadania. To dowód na znaną powszechnie prawidłowość – mózg człowieka jest plastyczny i poprzez ćwiczenia można wpływać na jego funkcjonowanie niezależnie od tego, w jakim jesteśmy wieku.