Przeciwdziałaj demencji starczej, ćwicząc swój mózg!
Mówi się, że nieużywany narząd zanika. Podobnie jest z umiejętnością uczenia się. Jeśli zaprzestaniemy nauki, nasz umysł nie będzie poddawany bodźcom, dzięki którym o wiele lepiej radzimy sobie w pracy, łatwiej przyswajamy wiedzę i naukę. Może się wydawać, że zdolność uczenia się wymaga skomplikowanego, długiego treningu. Otóż nie! Warto skorzystać z technik ćwiczenia pamięci, dzięki którym z powodzeniem możesz stać się mądrzejszy, a twój umysł będzie Ci służył jeszcze długie lata!
Zasady treningu mózgu:
1. Bardzo ważne jest czytanie książek. Systematycznie czytanie pozwala rozwijać pamięć, ale nie tylko. Na uwagę zasługuje fakt, że ta czynność pozwala na redukcję stresu i relaks. Nie ma nic przyjemniejszego niż chwila odpoczynku w fotelu z ulubioną książką.
2. Kolejna technika. Jak najwięcej graj! Nie chodzi jednak o gry komputerowe w strzelanie lecz o wybór gier logicznych. Mowa o szachach, kartach, warcabach i popularnych, lubianych przez dzieci planszówkach. Sięgnij po krzyżówki oraz puzzle. Rozwiązując łamigłówki wspierasz proces pamięciowy. Dobrym pomysłem są również zajęcia manualne, które często mogą stać się naszym hobby. Wypróbuj kursu szydełkowania, szycia czy dziergania na drutach. Oprócz treningu mózgu, mile spędzisz czas i nauczysz się nowych, przydatnych umiejętności.
3. Jeśli nie jesteś fanem czytania książek, na pewno ucieszy cię fakt, że twoim sprzymierzeńcem w ćwiczeniu mózgu jest kino i telewizja. Oglądanie filmów czy seriali i omawianie fabuły z kimś bliskim wspomaga trening umysłu.
4. Więcej się ruszaj! Dużym błędem jest zwalnianie dzieci z zajęć wychowania fizycznego. Ćwiczenia ruchowe pozwalają wytworzyć nowe połączenia pomiędzy komórkami mózgowymi. Znajdź więc ulubiony sport dostosowany do twoich możliwości i czerp radość, energię, a i zadbasz o zgrabną sylwetkę!
5. Przebywaj jak najczęściej z ludźmi. Nie chodzi tylko o zapobieganie samotności, ale utrzymywanie kontaktu i relacji, wymianę przemyśleń i doświadczeń. Nie bój się długich rozmów, pomyśl w jak wspaniały i przyjemny sposób pobudzasz swój umysł do działania.
6. I ostatnia rzecz, choć dla niektórych najistotniejsza. Długi, spokojny sen trwający około 7 godzin i unikanie sytuacji stresowych. Hormon stresu zwany kortyzolem bezpowrotnie niszczy komórki mózgu! Aby do tego nie dopuścić postaraj się zadbać o spokój i relaks. Idź do teatru, kina, poczytaj lub weź ciepłą kąpiel. Działa!