Ćwiczenia na trening mózgu:
1. Nie siedź długo nad jednym materiałem
Nasz mózg nie lubi nudy i monotonii. Jeśli możesz nie pracuj przez długi czas nad tym samym materiałem. Wypróbuj metodę przeplatania gdy głowisz się nad wieloma sprawami naraz.
2. Efekt testowania
Istnieje założenie psychologów, że zamiast powtarzać długo dany materiał, lepiej jest sprawdzać siebie samego co jakiś określony czas. Proponujemy tutaj wykorzystać popularne fiszki. Wystarczy zapisać na nich hasło; wyciągając fiszkę jesteś „zmuszony” do przypomnienia sobie definicji hasła.
3. Zgaduj odpowiedzi
Może się to wydawać nierozsądne, ale dla mózgu lepiej jest zgadywać odpowiedzi na zadane pytanie niż najpierw je usłyszeć. W znacznym stopniu poprawia to zapamiętywanie. Dobrym pomysłem na wypróbowanie tej sztuczki jest tzw. burza mózgów.
4. Zabawa w skojarzenia
Rozszerz swoją siatkę poznawczą, bawiąc się w skojarzenia, inaczej zwane mnemotechniką. Używaj obrazów, dźwięków, przedmiotów do przywołania informacji z pamięci.
5. Oceń sam siebie
Warto robić podsumowania swojej dotychczasowej pracy, czy oceny postępowania w pewnych kwestiach. Czynić refleksję o tym co jeszcze mogę dodać od siebie, co zmienić i jak, a następnie to zapisać. Nawet zapisywanie listy z zakupami może znacznie zwiększyć efektywność naszej pamięci.6. Wiem, że nic nie wiem?!
Aby zrozumieć konkretne pojęcie wykorzystujemy zjawisko kalibracji, czyli oddzielanie obszarów, w których mamy jakieś braki. Często zdarza się, że mamy pewność, że coś rozumiemy, jednak w trakcie pojawiania się kolejnych pytań okazuje się to nieprawdą. Aby to sprawdzić można wypróbować quizy czy zabawę w test na inteligencję
7. Nie ucz się definicji na pamięć- opisz ją swoimi słowami
Każdy z nas chodził kiedyś do szkoły. I zapewne większość nie znosiła nauki definicji trudnych, matematycznych pojęć na pamięć. Jednak tak było najwygodniej, ponieważ nie rozumieliśmy zazwyczaj tego, co czytamy. Okazuje się, że najlepszym sposobem nauki są odwołania do posiadanej już przez nas wiedzy. Przykładowo jeśli musisz omówić zjawisko topnienia lodu wyobraź sobie jak wyjąłeś kostkę z zamrażalnika na talerz i w jakich warunkach miało to miejsce oraz jakie zjawiska temu towarzyszyły.