Niedosłuch powodem demencji?
Wraz z wiekiem stopniowo pojawiają się coraz większe problemy ze słuchem. Jest to normalne zjawisko. Okazuje się jednak, że poza kłopotem z komunikacją z innymi niedosłuch nie wynikający z zaburzeń w uchu wewnętrznym może mieć inne poważne konsekwencje. Pozbawienie mózgu zdolności do słyszenia może objawiać się demencją, a nawet prowadzić do Alzheimera! Jest to ściśle powiązane z upośledzeniem funkcji poznawczych. To do nich zaliczamy możliwość oceniania i zapamiętywania.
Ten zaskakujący wniosek wysnuli naukowcy badając 1600 seniorów w wieku ok. 75 lat. Oceniano związek pomiędzy pamięcią, a słyszeniem. Osoby często mówiące „nie rozumiem, ale słyszę” najprawdopodobniej cierpią na obwodowy typ niedosłuchu i to właśnie one są znacznie podatniejsze na zaburzenia poznawcze w porównaniu do osób bez kłopotów ze słuchem. Seniorzy, u których ucho wewnętrzne nie funkcjonuje prawidłowo nie wykazali zaburzeń poznawczych.
Dlatego też bardzo istotne są regularne badania słuchu oraz testy percepcji słuchowej u osób starszych, którzy przekroczyli 65 r.ż. lub są narażeni na zaburzenia funkcji poznawczych. Pamiętajmy, że przeciwdziałanie ubytkowi słuchu może uchronić nas przed demencją.