Ćwicząc mózg, można podnieść wydajność
Pracodawcy mogą zadbać już nie tylko o sprawność ciała, ale i umysłu swoich pracowników. Na rynku są dostępne serwisy ze specjalnymi grami, które to umożliwiają Polski rynek pracy staje się coraz trudniejszy dla pracodawców. Coraz większy niedobór rąk do pracy wymusza oferowanie dodatkowych zachęt dla pracowników. W ostatnim czasie coraz modniejsze jest dbanie nie tylko o zdrowie fizyczne i psychiczne zatrudnionych, ale też o kondycję ich umysłu. Świadomość starzenia się społeczeństwa jest coraz powszechniejsza, a to oznacza, że zatrudniać będzie się coraz więcej osób w zaawansowanym wieku, dlatego zadbanie o sprawność ich intelektu jest również i w interesie pracodawców.
O zdrowie psychiczne i fizyczne można zadbać, organizując przyjazne środowisko pracy, tak by zatrudniony czuł się jak w domu, czy wykupując karnet na basen lub siłownię. Jak jednak zadbać o kondycję umysłową pracownika? Od kilkunastu lat na świecie prowadzony jest intensywny rozwój badań naukowych nad treningami mózgu w formie gier. Są one już dostępne też w Polsce. W serwisach, które je oferują znajdują się programy treningowe dla różnych użytkowników: uczących się, seniorów oraz pracujących. Indywidualnie dobrany program nie tylko motywuje do systematycznych ćwiczeń, lecz także pozwala śledzić postępy w rozwoju swoich zdolności umysłowych. Użytkownicy dodatkowo mogą wybrać gry według kategorii: ćwiczenia pamięci, trening koncentracji i logicznego myślenia. Eksperci podkreślają, że gry dostępne online dostosowują się poziomem trudności do każdego indywidualnie. Dzienne sesje treningowe składają się z kilku gier. Ile trzeba zapłacić za rozrywkę umysłową dla pracownika? – Cena dostępu do serwisu dla jednej osoby wynosi 19,9 zł na miesiąc i 99,9 zł za cały rok.
Firmy, które wykupią usługę dla co najmniej 10 pracowników mogą liczyć na zniżkę. Wynosi ona od kilku do nawet kilkudziesięciu procent. Wysokość rabatu zależy oczywiście od liczby użytkowników – wylicza Olaf Furmanek, twórca Neurogry, pierwszej polskiej platformy do ćwiczeń umysłowych oferującej 30 gier i gotowych programów treningowych. Dodaje, że od 2016 r. serwis jest też dostępny dla korzystających z kart MultiSport Benefit. To oznacza, że pracodawcy, którzy je wykupią, w pakiecie otrzymują też bezpłatny dostęp do gier umysłowych. – Współpracujemy już z kilkudziesięcioma podmiotami. Wszystkich użytkowników mamy natomiast ponad 100 tys. – informuje Olaf Furmanek.
Zadbanie o sprawność umysłu pracowników powoduje, że ci lepiej wykonują swoje obowiązki, gdyż ich pamięć się poprawia, podobnie jak uwaga i koncentracja, stają się też bardziej uważni i szybciej reagują na bodźce zewnętrzne. – Analizując dane ponad 5 tys. użytkowników, zaobserwowaliśmy poprawę w zapamiętywaniu wyrazów od 20 proc. do ponad 30 proc. U trenujących osób nawet o jedną trzecią zwiększyła się też szybkość udzielania odpowiedzi. Warto jednak podkreślić, że takie efekty nie przychodzą od razu. Potrzeba 25–30 sesji, by były widoczne – komentuje Furmanek. Ale to niejedyne zmiany, które może u siebie zaobserwować osoba trenująca mózg za pośrednictwem specjalnie opracowanych gier. Bo warto podkreślić, że powstają one we współpracy z naukowcami. – Podstawę naukową serwisu tworzyli pracownicy z Uniwersytetu SWPS – wyjaśnia Olaf Furmanek. Efektem jest również podniesienie efektywności wykonywanych czynności, bo mimo zmęczenia, czy obecności różnych osób w otoczeniu, pracownik jest w stanie dłużej skupić się na zadaniu. Eksperci wyjaśniają również, że dzięki treningom mózgu skracają się czas potrzebny na analizę i tempo przetwarzania informacji oraz poprawia się sprawność przyswajania nowej wiedzy i umiejętności. A szybsze reakcje wpływają nie tylko na bezpieczeństwo w pracy, ale i poza nią. Eksperci podkreślają, że osoby młodsze (20–30 lat) szybciej uzyskują efekty, niż osoby dojrzałe (po 50. roku życia). Co ważne, w wielu zadaniach osoby dojrzałe osiągały poprawę do poziomu osób młodszych, które nie trenowały. Dlatego zdaniem ekspertów to właśnie osoby w okresie późnej dojrzałości będą największymi beneficjentami treningów w przyszłości. U tych osób w naturalny sposób następuje proces starzenia, więc i pogarszania się sprawności funkcji poznawczych.