Bardzo dużo mówi się ostatnio o wpływie stresu na nasze życie i jego szkodliwości, jeśli nie potrafimy z nim sobie radzić w skuteczny sposób. Jedną z lepszych metod są ćwiczenia fizyczne. Według danych naukowców z Brigham University to bieganie ma bardzo duży wpływ na zmniejszenie stresu wpływającego na część mózgu zwaną hipokampem. To właśnie ona odpowiada za pamięć.
Celem przypomnienia proces zapamiętywania i uczenia ma miejsce podczas transmisji synaptycznej pomiędzy dwoma neuronami. W wyniku długotrwałego stresu proces ten jest znacznie osłabiony.
Aby dowieść swojej teorii przeprowadzono eksperyment na myszach. W pierwszej grupie myszy „korzystały” przez 4 tygodnie z kołowrotka pokonując dystans ok. 5 km dziennie. Druga grupa nie miała dostępu do zabawki, prawie nie wykazywała aktywności. Specjalnie stworzono stresujące warunki np. pływanie w zimnej wodzie dla połowy gryzoni z każdej z grup.
Rezultaty? Myszy poddane stresowi z 1 grupy wykazały silniejsze wzmocnienie synaptyczne. Statystycznie popełniły mniej błędów w teście w labiryncie. Ponadto udało się ustalić, że na pracę komórek nerwowych mają wpływ zarówno ćwiczenia jak i sam stres. Zmienia się bowiem wtedy produkowanie związków mających znaczenie w tym procesie.
Na tej podstawie można wysnuć wniosek, że ćwiczenia istotnie wpływają na łagodzenie skutków stresu dla naszego mózgu na procesy powiązane z pamięcią, ale powinny być wykonywane w sytuacjach stresowych. Nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować stresu (tak naprawdę ma on swoje dobre strony), ale należy nauczyć się kontroli nad nim. Wspomniane wcześniej bieganie jest stosunkowo prostą aktywnością i łatwo dostępną, która jak się okazuje pozwoli zadbać nie tylko o sylwetkę, ale i sferę pamięciową umysłu.
https://pl.sputniknews.com/swiat/201802257408228-bieganie-nauka-Sputnik/